27 sie,2019

Dlaczego content marketing to dobra inwestycja dla firmy?

Prowadząc przedsiębiorstwo, zapewne nie masz zbyt dużego budżetu na promocję swojej działalności, swoich produktów bądź usług. Możliwe też, że Twoje poprzednie doświadczenia związane z inwestowaniem w reklamę internetową nie przyniosły oczekiwanego rezultatu i nie zamieniły się w zysk. W takiej sytuacji nic dziwnego, że czujesz wątpliwości i zastanawiasz się, czy w ogóle jeszcze warto przeznaczać jakieś środki na marketing w sieci.

Jest jednak taki rodzaj promocji w internecie, który pozwala pozyskiwać klientów i wspiera budowanie świadomości marki w sposób bardziej opłacalny – to content marketing.

Content marketing a korzyści biznesowe

Kiedyś mówiło się, że „jak nie masz Facebooka, to nie istniejesz”. Dzisiaj ta metaforyczna zasada ma znacznie szersze pole oddziaływania. Promowanie swojej działalności w internecie to podstawa, także – a może nawet szczególnie – dla małych i średnich przedsiębiorstw. Firmy posiadające swoją własną stronę internetową, prowadzące bloga branżowego, obecne w mediach społecznościowych, budują swoją markę właśnie tam, gdzie potencjalni klienci szukają o nich informacji. Tym sposobem przedsiębiorstwa prowadzące dobre działania content marketingowe dbają o wizerunek firmy, poszerzanie świadomości na jej temat oraz są lepiej widoczne w wyszukiwarce Google – a to pozwala im na docieranie do nowych klientów. I tak zamyka się krąg opłacalności content marketingu dla firm.

Tyle słowem ogólnikowego wstępu. Ale jak to wygląda w praktyce? Wszelkie działania marketingu treści przypominają budowanie i umacnianie pomostu pomiędzy Twoją marką a klientem. Poprzez dzielenie się wartościowymi treściami ze swoją grupą odbiorców, budujesz z nimi relację, która z czasem przełoży się na wymierne korzyści dla obydwu stron. Chodzi o to, by w pierwszej kolejności skupić się na zbudowaniu więzi z klientem, a nie na sprzedaży. Na nią też przyjdzie czas. Najpierw jednak musisz nauczyć się nawiązywać relacje z odbiorcami w autentyczny i angażujący sposób – poprzez dzielenie się z nimi wartościowymi treściami, których szukają oni w internecie. Nikt chyba nie lubi sytuacji, gdy tuż po wejściu do sklepu sprzedawca „wciska” nam produkt do ręki, nie poświęcając choćby chwili uwagi na poznanie naszych potrzeb czy preferencji. Dzięki takiej postawie raczej zniechęcisz do siebie klienta. Jeśli natomiast zbudujesz content marketingowy pomost korzyści z odbiorcami, Twoje wyniki finansowe z pewnością będą rosły.

Content marketing dla przedsiębiorców, czyli strona internetowa i blog firmowy

Content marketing jest bardzo różnorodny w swych formatach. Treści na stronach internetowych, w e-sklepach, na blogach, w mediach społecznościowych, case studies, wideo, e-booki, infografiki, webinary czy podcasty. Podstawą działań content marketingowych przedsiębiorstwa jest jednak zawsze strona www i połączony z nią blog tematyczny. Strona powinna być jak wirtualny punkt informacyjny o Twojej firmie – czynny całą dobę, 7 dni w tygodniu. Dobrą praktyką jest również umożliwienie przejścia odwiedzającym Twoją witrynę z jej poziomu do Twoich firmowych social mediów oraz bloga.

Blog natomiast to taki wirtualny doradca klienta. Nie może być tam zatem artykułów o czysto reklamowym charakterze. Chodzi o to, aby pomóc swojemu potencjalnemu klientowi, doradzić mu w tej dziedzinie, którą Ty, jako przedsiębiorca, znasz najlepiej – czyli dostarczać takiego contentu, dzięki któremu zyskasz zaufanie i przychylność czytelnika Twojego bloga. Najefektywniejszym rodzajem takich treści są angażujące i merytoryczne artykuły. Pamiętaj, że blog to miejsce na kreowanie pozytywnego wizerunku o Twojej marce i szerzenie reprezentowanych przez firmę wartości.

Powinieneś jednak zdawać sobie sprawę z tego, że nawet bardzo dobrze prowadzony blog tematyczny nie przyciągnie klientów natychmiast, jak magnes. Może on natomiast rozbudzić zainteresowanie tematyką Twojej branży, sprawić, że Twoja marka będzie plasować się na wyższych pozycjach wyszukiwania w Google, w konsekwencji budować wokół marki coraz liczniejszą zaangażowaną społeczność i docelowo zwiększać szanse na stworzenie wartościowych relacji z klientami. Blogowanie ma wyraźnie pozytywny wpływ na pozyskiwanie leadów. Potwierdzają to również badania (Clickrayi i Hubspot „Lekcja generowania leadów”), z których wynika, że liczba generowanych leadów wzrasta gwałtownie u tych firm, które aktywnie prowadzą bloga. Najlepsze efekty odnotowano przy publikowaniu minimum 5 artykułów miesięcznie. Badania te dowiodły również, że firmy, które opublikowały łącznie więcej niż 200 artykułów na blogach, pozyskały średnio 3,5 razy więcej leadów niż te, które opublikowały mniej niż 20 wpisów. W usłudze Biztu możemy publikować dla Ciebie nawet 50 000 znaków miesięcznie w tekstach na stronę internetową, artykułach na bloga tematycznego firmy, w marketingu szeptanym, czy tekstach zapleczowych.

Content marketing po prostu się opłaca

Czasy, w których to sprzedawcy wraz z marketingowcami wyznaczali „reguły gry” już dawno minęły. Jeszcze kilka lat temu to sprzedawcy wspierani przez dział marketingu „ustalali warunki gry”. Dziś docieranie firm ze swoją ofertą do klientów funkcjonuje w zupełnie inny sposób. Obecnie można powiedzieć, że role się odwróciły, bo wszelkie działania marketingowe skupiają się wokół klienta i jego potrzeb. Nie można o tym zapomnieć, obmyślając strategię marketingową firmy i planując kolejne etapy promocji. Dlatego właśnie dobrą inwestycją jest postawienie na content marketing, który w długofalowej perspektywie działa jak „śnieżna kula” i przynosi zadowalające efekty, pomimo powszechnie stosowanych ad blocków.