12 wrz,2019

Dlaczego warto pozycjonować sklep internetowy? Biztu dla e-commerce

Branża e-commerce w Polsce rozwija się bardzo szybko. Konkurencja rośnie, sklepów internetowych powstaje coraz więcej, a wyścig wygrywają marki, które najszybciej przyswajają nowoczesne technologie i pojmują mechanizmy rządzące internetem. Jednym z nich jest pozycjonowanie stron WWW.

Maksymalizacja zysków a pozycjonowanie strony internetowej w Google

Pozycjonowanie stron internetowych to działania ukierunkowane na osiągnięcie wysokiego miejsca domeny w rankingu wyników wyszukiwarki. Boty wyszukiwarek internetowych analizują treści umieszczone na stronach i szeregują je w kolejności od najbardziej do najmniej trafnych względem słowa kluczowego wpisanego przez użytkownika. Badania zachowań konsumentów online wykazały zaś, że niewiele osób wyświetla kolejne strony wyników – walka między markami rozgrywa się zatem o pierwszą z nich.

Czy to naprawdę takie ważne? Wystarczy pomyśleć, że pierwszym miejscem do znalezienia jakiejkolwiek informacji, osoby lub sklepu dla znaczącej większości społeczeństwa jest wyszukiwarka Google, obejmująca ponad 98% rynku wyszukiwarek w Polsce. Jeżeli użytkownik nie znajdzie strony internetowej na pierwszej stronie, nie znajdzie jej prawdopodobnie wcale.

Dlaczego warto pozycjonować sklep internetowy?

Można zainwestować w reklamę online, której celem jest przekierowywanie potencjalnych klientów na stronę sklepu internetowego, jednak pozycjonowanie w dłuższej perspektywie często okazuje się bardziej opłacalne. Dlaczego? Powodów jest wiele. Odpowiednio stworzone treści interesują odbiorców i zwiększają widoczność sklepu w wynikach wyszukiwania przez wiele lat, maksymalizując zyski płynące ze sprzedaży i ruchu na stronie. Content pozostaje na niej niezależnie od tego, jaką część dochodu będzie można przeznaczyć na działania marketingowe w kolejnych miesiącach.

Większa opłacalność pozycjonowania strony internetowej wynika również ze wzrostu rozpoznawalności sklepu. Potencjalny klient nie musi od razu kupować produktów, aby przyczynić się do rozwoju marki. Wystarczy fakt, że coraz częściej widzi ją w wynikach wyszukiwania i rozpoznaje ją. To buduje zaufanie między sprzedawcą a konsumentem: „Kojarzę markę, wiele razy się z nią spotkałem (choćby przypadkiem w internecie), więc musi być znana i sprawdzona”. Zaś im częściej potencjalny klient jest uświadamiany o istnieniu marki, tym częściej dokona zakupu lub poleci ją innym.

Kompleksowy SEO marketing, czyli optymalizowanie treści pod kątem pozycjonowania stron WWW, gwarantuje większą konwersję – zarazem liczbę klientów, jak i wykonane przez nich akcje, np. podzielenie się wrażeniami w mediach społecznościowych. Benefity płynące z optymalizacji strony internetowej nie obejmują jednak tylko finansowego segmentu. Kiedy Google uzna domenę za godną zaufania, co wymaga czasu, aktywności użytkowników i odpowiedniej kategoryzacji przez boty wyszukiwarki, będzie automatycznie indeksował nowe produkty w sklepie wyżej. Co to oznacza? W momencie szukania danego produktu w wyszukiwarce, użytkownikowi wyświetlą się na samej górze propozycje jedynie z zaufanych domen.

Narzędzia SEO marketingu a e-commerce w Polsce

Jak pozycjonować stronę internetową w Google? Działania optymalizacyjne to nic innego jak dostosowywanie treści w domenie do mechanizmów działania wyszukiwarki. Mają one na celu zapewnienie użytkownikom większego komfortu podczas surfowania w internecie. Zatem im więcej działań poświęci się optymalizowaniu strony WWW, tym lepiej oceniać ją będą potencjalni klienci. Warto przy tym pamiętać, że w przypadku sklepów internetowych narzędzia SEO marketingu wykorzystuje się inaczej niż w przypadku blogów.

Kluczowe są… słowa kluczowe, czyli frazy wpisywane przez użytkowników do pola wyszukiwarki. Aby domena osiągała coraz wyższą pozycję w wynikach wyszukiwania, musi posiadać na swoich poszczególnych stronach odpowiednie słowa kluczowe – istotnym elementem optymalizacji jest uwzględnienie częstotliwości ich występowania. Ponieważ Google stale udoskonala swoją technologię, bardzo sprawnie wychwytuje próby przechytrzenia algorytmów. Zbyt częste używanie słów kluczowych lub ukrywanie ich w kodzie HTML powoduje efekt odwrotny do zamierzonego i strona zostaje uznana za niewartą zaufania.

SEO dla e-commerce – jak dobrać frazy kluczowe?

Sekret pozycjonowania stron internetowych w Google opiera się na złotym środku: słów kluczowych powinno być nie za mało i nie za dużo, a ponadto – powinny być odpowiednio często wyszukiwane i długie. Do sprawdzenia najczęściej używanych fraz kluczowych w przeciągu określonego czasu, względem państwa lub nawet województwa użytkowania, przydają się początkującym płatne programy analityczne.

Co jednak stoi za opinią, że słowa kluczowe powinny być długie? Nie od dziś stosuje się pozycjonowanie szerokie, zwane inaczej „długim ogonem”. Oto przykład: „kostium kąpielowy”, „kostium kąpielowy jednoczęściowy”, „tani kostium kąpielowy jednoczęściowy”. Bardziej sprecyzowane słowa kluczowe są bardziej opłacalne. Fraza „kostium kąpielowy” jest bardzo szeroka, natomiast „kostium kąpielowy jednoczęściowy” uściśla poszukiwaną kategorię, a zarazem zawiera w sobie pierwotną, obejmującą bardzo szeroki segment frazę. Tym samym użytkownikowi szukającemu „taniego kostiumu kąpielowego jednoczęściowego” wyświetlą się zarówno tanie kostiumy kąpielowe, jak i kostiumy kąpielowe jednoczęściowe, a strona będzie konkurować z mniejszą ilością innych domen – nigdy odwrotnie. Warto zatem zoptymalizować treść strony internetowej sklepu i poszczególnych produktów pod więcej fraz kluczowych, by w rezultacie zyskać więcej klientów.

Content marketing dla e-commerce – dlaczego warto publikować wartościowe treści?

Poza treścią obecną na domenie marki ważna jest również treść publikowana na innych stronach WWW… Dlaczego? Jeżeli strona internetowa zawierać będzie link kierujący do sklepu, wpłynie to pozytywnie na SEO i pozycjonowanie. Strony internetowe, które inni nadmieniają w linkach, Google uznaje za bardziej wartościowe, rzetelne i godne zaufania. Sklep wspomniany w wielu miejscach uzyska zatem wysoką pozycję.

Poza jednorazowym działaniem z zakresu pozycjonowania i SEO dla każdego e-commerce w Polsce i poza nią istotne jest ciągłe analizowanie zmiennych trendów. Nie ma sensu stosować stale tych samych fraz kluczowych, skoro po dwóch miesiącach użytkownicy przestaną ich używać? W audyt SEO warto zainwestować, by nie stracić pieniędzy na bezcelowej promocji.

Jednak czy pozycjonowanie SEO obejmuje tylko content pisany? Oczywiście nie. W ramach działań optymalizacyjnych należy także pamiętać o treści graficznej. Algorytmy Google pozycjonują wyżej zdjęcia zrobione prywatnie, nie ściągnięte ze sfery internetowej. Co więcej, duże znaczenie mają także nazwy plików JPG, PNG itp. Zarówno w nich, jak i w tzw. opisach alternatywnych należy umieścić odpowiednie słowa kluczowe.

Powyższe zasady optymalizowania i pozycjonowania sklepu internetowego pomogą w prześcignięciu konkurencji e-commerce w Polsce, a także wykonywaniu audytów SEO. Jest to działalność pracochłonna, jednak dająca wymierne, globalne i zyskowne efekty sprzedażowe. Warto poświęcić jej zatem stosowną ilość czasu, aby piąć się po szczeblach kariery szybko.