10 wrz,2019

Instagram dla małych i średnich firm – dlaczego warto?

Prowadzisz małą, ale perspektywiczną działalność i szukasz sposobu, jak skutecznie trafić do nowych klientów? A czy masz już firmowe konto na Instagramie? Jeżeli nie – czytaj dalej. Jeżeli tak – czytaj dalej, bo być może nie w pełni wykorzystujesz potencjał tej platformy.

Instagram – czemu warto go prowadzić?

Liczba osób korzystających z Instagrama w Polsce stale rośnie, a grupą przeważającą są kobiety. Dlatego też na tej platformie dominują takie branże jak ślubna czy beauty, ale też znakomicie odnajduje się gastronomia, eventy, media i wszelkiego rodzaju sporty.

Dlaczego ludzie tak chętnie przeglądają Instagrama i co z tego mogą mieć małe i średnie firmy?

Niezależnie od rodzaju usługi, którą oferujesz, na Instagramie znajdzie się choć kilka osób z Twojej grupy docelowej. Z tego medium korzysta tylu użytkowników, że odpowiednio stargetowani mogą wpłynąć na Twoje realne zyski.

Instagram, ze względu na swój społecznościowy charakter, pozwoli małym przedsiębiorcom zbudować zaangażowaną grupę obserwatorów. A takie osoby znacznie chętniej kupią Twój produkt albo usługę niż przypadkowi przechodnie. Są bowiem przywiązani do marki, dobrze ją znają i traktują o wiele bardziej personalnie.

Dodatkowo, na Instagramie wielu konsumentów może Cię znaleźć po lokalizacji albo odpowiednich hashtagach – to właściwie bezpłatny sposób na dodatkową promocję!

 

Jak prowadzić Instagrama jako marka – narzędzia

Po tym, co przeczytałeś wyżej, powinieneś już być przekonany, że Instagram to świetne miejsce dla każdej małej i średniej firmy. No dobrze, ale właściwie jak go marketingowo wykorzystać?

Na początek powinieneś zapoznać się z następującymi narzędziami i metodami:

  • Instagram Stories – czyli krótkie filmiki (max. 15 sekund) lub zdjęcia, które znikają po 24 godzinach. Instagram Stories jest formą preferowaną i coraz częściej oglądaną przez użytkowników, więc tym bardziej nie warto jej lekceważyć. Możesz je wykorzystać do pokazania kulisów swojego biznesu (np. poprzez rozmowy z pracownikami, podzielnie się procesem przygotowywania zamówień itd.), a także do tworzenia angażujących treści.

Co to może być? Np. ankiety z wyborem ostatecznego wyglądu nowego produktu. Dzięki temu obserwatorzy będą czuli się jego częścią, a pamiętaj, że do zakupów często podchodzimy bardzo emocjonalnie, nawet nieświadomie!

  • Instagram Shopping – stosunkowo nowa funkcja, która pozwala otagować zdjęcie na Instagramie nazwą produktu i jego ceną, a następnie skierować użytkownika do Twojego sklepu online. To świetne narzędzie, które znacząco skraca drogę konsumenta od zobaczenia inspiracji w Internecie do rzeczywistego zakupu.
  • Posty zdjęciowe – postaw na dobrej jakości zdjęcia, które będą wizytówką Twojej działalności. Mniej profesjonalne ujęcia możesz wykorzystać na Insta Stories, natomiast posty powinny przyciągać wzrok estetyką. Dobrze jest też od czasu do czasu zadbać o element ludzki – nie bójcie się pokazać, kto stoi za całym biznesem!

Należy przy tym wszystkim pamiętać jednak, że zdjęcia to nie wszystko. Instagram co prawda jest portalem obrazkowym, ale algorytm lubi także tekst! To dzięki opisom użytkownicy na dłużej zatrzymują się przy naszym poście, a dodatkowo przecież tekst może przekazywać dużo więcej niż samo zdjęcie. Opowiedz w nim o historii powstania marki czy pomysłu na produkt, opisz nowości, nawiąż do anegdoty związanej ze stałym klientem. Wszystko, co opowiada historię i wzbudza emocje, sprzedaje.

  • hashtagi – narzędzie, którego inteligentne użycie może doprowadzić do znacznego poszerzenia Twojej grupy odbiorców (klientów). Jak działa? Hashtagi kategoryzują treści znajdujące się na Instagramie. Przykładowo, gdy chcemy odnaleźć sklep z sukniami ślubnymi, wpiszemy hashtag: #suknieslubne, #sukniaslubna #suknieslubnepolska itd.

Dlatego też, aby pozwolić klientom się znaleźć, używaj hashtagów! Ich maksymalna liczba to 30, a optymalna wielkość dla jednego hashtagu w przypadku firmy początkującej na Instagramie, to 1000 – 100 000 postów. Bierz też zawsze pod uwagę polskie hashtagi, bo nawet, jeżeli nie wydają Ci się tak popularne, to pozwolą dotrzeć do osób faktycznie zainteresowanych tematem.

  • płatna promocja – chociaż początkowo Instagram był głównie platformą społecznościową, to ostatecznie dla marek stał się jedną, wielką reklamą. Dlatego też mimo, że sporo można zdziałać na Instagramie bezpłatnie, to jednak w przypadku biznesu warto pomyśleć o “dopingu”, czyli płatnej promocji. Reklamy najlepiej tworzyć za pomocą Menadżera Reklam na Facebooku – jest to możliwe w sytuacji połączenia firmowego konta na Instagramie z tym Facebookowym. 

 

Instagram – niezbędnik nowoczesnego biznesu

Instagram daje naprawdę duże możliwości małym i średnim firmom, które umiejętnie go wykorzystując, mogą poszerzyć grono swoich klientów, a także zbudować nowoczesny wizerunek marki. Oczywiście, potrzeba czasu i chęci, bo gromadzenie zaangażowanej społeczności to proces, ale spójrz na wszystkie największe marki z Twojej branży. Czy któraś pozwoliła sobie na lekceważenie Instagrama, pomimo bycia liderem w danej dziedzinie? No właśnie. Niech to będzie dla Ciebie motywacją.