15 sie,2019

Jak zbudować stronę internetową firmy, aby lepiej się pozycjonowała?

Czy można we współczesnym świecie prowadzić biznes i nie mieć swojej strony www? Pewnie tak, ale nie ma raczej sensu liczyć wtedy na większe sukcesy. W samej Polsce jest aż 27,9 milionów użytkowników, którzy regularnie korzystają z Internetu (dane z badań Gemius/PBI z lipca 2019 r.). Rezygnując z posiadania strony internetowej, tak naprawdę sam odbierasz sobie możliwość dotarcia do ogromnej liczby klientów. Jak zatem zbudować stronę internetową, która pozwoli na jak najlepszą promocję w internecie? Jak zoptymalizować firmową stronę już podczas jej konstruowania, aby miała szanse pojawić się na najwyższych pozycjach wyszukiwania?

 

 1. Zacznij od nasycenia treści na stronie frazami kluczowymi

Strona www sama w sobie nie wystarczy, aby klienci trafili na nią w sieci. Mając już swoją firmową witrynę, powinieneś zadbać o to, aby dobrze się pozycjonowała. Co daje pozycjonowanie? M.in.:

 • zwiększa widoczność firmy w Internecie
 • pozwala rozwinąć lub budować od początku biznes w sieci
 • wpływa na wzrost ruchu na stronie i zwiększenie sprzedaży.

Budowę strony pod kątem pozycjonowania należy zacząć od analizy słów kluczowych, czyli takich fraz wpisywanych w wyszukiwarkę, które mogą doprowadzić klientów do witryny Twojej firmy. Będą wśród nich nazwy sprzedawanych produktów lub usług lub też nazwy miejsca, gdzie prowadzona jest działalność firmy. Idealną sytuacją, z punktu widzenia pozycjonowania, byłoby stworzenie dla każdego wybranego słowa kluczowego dedykowanej podstrony, która będzie wypełniona wartościowymi treściami ze swobodnie i naturalnie użytymi, odpowiednimi frazami. Taki sposób konstruowania strony jest cenny przede wszystkim ze względu na algorytmy Google, ale również ułatwia to pracę nad SEO już po uruchomieniu strony (budowanie bazy linków zewnętrznych z „klikalnym” słowem lub frazą kluczową, która kryje przekierowanie do odpowiedniej podstrony).

 

 1. Wybierz dobry CMS

CMS, czyli Content Management System (system zarządzania treścią) ułatwia mniej zaawansowanym użytkownikom dodawanie treści i zarządzanie nią na stronie. Wiele spośród obecnie dostępnych na rynku CMS-ów pozwala bowiem na automatyczne zoptymalizowanie strony pod kątem SEO, m.in. poprzez instalację dodatkowych wtyczek służących np. implementacji przekierowań błędnych adresów. Dodatkową korzyścią dla użytkowników, którzy dopiero budują swoje strony, jest dostępność darmowych systemów CMS, dzięki czemu możliwe jest uczenie się zarządzania stroną.

 

 1. Pamiętaj o stworzeniu wariantu strony dla urządzeń mobilnych

Pojawienie się urządzeń mobilnych zmieniło świat użytkowników na naszych oczach. Według najnowszej analizy Gemius/PBI z lipca br. ze smartfonów i tabletów korzysta 24,4 miliona użytkowników, którzy wyszukują na tych urządzeniach potrzebne usługi lub po prostu robią zakupy. Przygotowując swoją firmową witrynę pod kątem pozycjonowania, musisz więc zadbać o to, aby była ona responsywna – czyli wczytywała się dobrze zarówno na desktopach, jak i właśnie na urządzeniach mobilnych. Google, podążając za rozwojem technologii mobilnej, prowadzi obecnie testy nad nowym modelem indeksowania stron internetowych w wyszukiwarkach. Według niego strony, które już wcześniej zostały skonstruowane z uwzględnieniem responsywności, będą lepiej premiowane przez algorytmy Google.

 

 1. Sprawdź, jak widać Twoją stronę w Google Search Console

Pracując nad wysoką pozycją strony, dobrze jest korzystać z oferowanego przez Google bezpłatnego narzędzia, jakim jest Google Search Console. Umożliwia ono analizę danych strony, monitorowanie jej pozycji w wynikach wyszukiwarki Google. Pozwala również na zestawienie witryny i porównanie z innymi wynikami wyszukiwania słów kluczowych. Ponadto wskazuje też błędy oraz problemy, które mogą przyczyniać się do obniżonej pozycji strony wynikach wyszukiwania.

 

 1. Zadbaj o poprawną strukturę swojej strony www

Aby strona dobrze się pozycjonowała, powinna ona być zbudowana w oparciu o przejrzystą strukturę, przyjazną nie tylko dla użytkowników, ale również dla robotów Google. Pozwala to na szybsze dotarcie do poszukiwanych treści. Przy budowaniu architektury strony warto korzystać z HTML 5, który zapewnia elementy semantyczne, istotne z punktu widzenia SEO (zawierają one informacje o zawartości danej sekcji strony i ułatwiają dotarcie do nich robotom). Istotne jest też zadbanie o przejrzysty url – czyli link strony, pojawiający się w pasku adresu (powinien być łatwy do zapamiętania przez użytkownika i roboty algorytmów), a także odpowiednie słowa lub frazy kluczowe rozlokowane we właściwych miejscach. Z punktu widzenia pracy nad organicznymi wynikami wyszukiwania to właśnie słowa kluczowe najlepiej optymalizują stronę.

Mogą być one umieszczane w takich miejscach jak:

 • meta tagi: znaczniki używane w części nagłówkowej dokumentu, używane do opisu jego zawartości (title, description i alt):
 • tytuły tekstu H1 i podtytuły H2
 • wypunktowane listy
 • linki wewnętrzne
 • atrybuty linków
 • narzędzia nawigacji na stronie – najlepiej tekstowe
 • nazwy plików i folderów z frazami kluczowymi zawartymi w znakach dywizu „-„.

Jeśli chcesz zwiększyć szanse Twojej strony internetowej na wysokie pozycje w wyszukiwarce Google, powinieneś zadbać również o to, by strona szybko się ładowała. Jest to ważne po pierwsze ze względu na klienta – zbyt długi czas oczekiwania to dla współczesnego internauty sygnał do rezygnacji z odwiedzin na stronie. Po drugie – im szybciej i łatwiej mogą poruszać się po stronie Googleboty, tym wyższą wartość Google przypisuje witrynie.

Strona www skonstruowana według tych zasad jest nie tylko efektowną wizytówką firmy w sieci, ale też bazą do dalszej pracy nad pozycjonowaniem witryny. Pamiętaj, że korzystne wyniki wyszukiwania niestety nie są dane raz na zawsze, a pozytywne efekty najczęściej można uzyskać tylko dzięki systematycznej i dobrze zaplanowanej pracy. Ważnymi jej elementami są działania czysto techniczne, możliwe do wykonania przez firmy specjalizujące się w usługach pozycjonerskich. Warto więc na stałe uwzględnić w budżecie firmy środki na tego typu działania, aby praca nad budową strony nie poszła po pewnym czasie na marne.